EVLERDE ISI YALITIMI

Kategori: Genel | Yazar: Bülent Gökhan |Aralık 18, 2017 Tarihinde Yayınlandı!

EVLERDE ISI YALITIMI

Binalarda ısı kayıpları yapının mimari özelliklerine göre değişiklik gösterir, genel olarak çok katlı binalarda, toplam ısının %40’ı dış duvarlardan, %30’u pencerelerden, %7’si çatılardan, %6’sı bodrum döşemesinden, %17’si de hava kaçaklarından oluşur. Tek katlı binalarda ısı kayıpları dış duvardan %25, çatıdan %22, pencerelerden %20, bodrumdan %20, hava kaçaklarından da %13 olarak tespit edilmiştir.

Yukarıda verilen oranlardan da anlaşılacağı gibi binalarda ısı kayıpları, duvarlar, pencereler, tavan-çatılar ve döşemelerde gerçekleşmektedir.

İnsanların yaşam kalitesinden ve konforundan ödün vermeden, enerji tasarrufu sağlamak için alınabilecek üç önlem vardır. Bunlar, yüksek verimli cihazların kullanılması, otomasyon sistemleri ve ısı yalıtımı dır. Bu üç önlem arasında ilk sırayı ise ısı yalıtımı alır. Etkin bir ısı yalıtımının yapılmadığı binalarda, enerji tüketimi çok fazladır. Hesaplamalar, etkin bir mantolama ile yapılarda ortalama % 50 enerji tasarrufu edilebileceğini ortaya koyuyor. Enerjinin verimli kullanılmaması, çevre kirliliğine neden olurken doğal yaşamı da olumsuz etkiliyor.

 

 

Evde ısı yalıtımını nasıl sağlayabilirsiniz?

Sızdırmazlığı ve ısıl geçirgenliği iyi sağlanmış pencereler ile yaklaşık yüzde 15-20 oranında enerji tasarrufu sağlamak mümkün.

Radyatör sıcaklığını oda sıcaklığına göre ayarlayan termostatik radyatör vanaları tercih ederek, radyatörlerin üstünü ve önünü (özellikle uzun perdelerle) örtmeyerek, arkasına yansıtıcı paneller koyarak önemli oranda enerji tasarrufu sağlanabilir.

Kombiler açma-kapama şeklinde değil, düşük sıcaklıkta sürekli çalışacak şekilde işletilmeli. Apartman tipi konutlarda tüm daire sakinlerinin kombilerini sürekli işletme rejiminde çalıştırması, genel anlamda ekonomik ısınma elde edilmesini sağlar.

Konutlarda gereken 20 derece sıcaklığın yeterli olduğu belirtiliyor. Bu değerin üzerindeki her 1 derecelik kontrolsüz sıcaklık yükselmesinin, yakıt tüketiminde yüzde 6’lık bir artışa neden olacağı kaydediliyor.

Evleri ve çalıştığımız ortamları ısıtmak veya bazen de soğutmak için harcanan enerjiden tasarruf edebilmek için iç ortam ısısını koruyacak önlemler alınması gerektiğine işaret eden Gülgeç, ”Üretilen ısının verimli olarak kullanılması, evlerdeki ısı kayıplarını azaltarak diğer bir deyişle ısı yalıtımı ile mümkündür.

Binaların yalıtılmasıyla yüzde 25’ten yüzde 50’ye varan oranlarda yakıt tasarrufu ve daha iyi ve sağlıklı bir ısınma sağlandığı için de konfor seviyemiz artacaktır.

Evlerinizde ısı verimliliğini arttırmanın yolları;

 • Pencere camlarının 12 mm aralıklı çift cam yaptırılması durumunda camlardan oluşacak ısı kayıpları yarı yarıya azalmaktadır.
 • Pencerelerdeki hava sızıntılarını en aza indirin. Pencere kanatlarının doğramayla birleştikleri yerleri yalıtım süngeri ile kapatın.
 • Pencere ve kapı doğramaları ile duvar arasında bir sızıntı varsa, mutlaka dolgu malzemeleri (alçı, sıva, macun, silikon) ile kapatın.
 • Eğer pencerelerde panjur ve kepenk yoksa çift cam da yaptıramıyorsanız, şeffaf naylon tabaka ile içten veya dıştan koruyucu bir örtü oluşturun.
 • Kullanılacak mekanın büyüklüğüne uygun kapasitede ısıtıcı ve soğutucu seçin ve kullanmadığınız mekanları boşu boşuna ısıtıp soğutmayın.
 • Apartman giriş kapılarını kapatın. Çift kapı veya otomatik kapama sistemi uygulamaları ısının korunması için en kullanışlı yöntemlerdir.
 • Konutlarda ısıtılmayan/soğutulmayan yerlere açılan kapıları sadece kullanılması gerektiği zaman ve kısa süre ile açık tutun.
 • Evdeki sıcaklığın çok fazla olduğu durumlarda; pencereleri açmak yerine ısıtıcının ayarlarını düşürün.
 • Isıtılan mekanları, ısıtıcıların üzerine su dolu kaplar koyarak nemlendirin. Ortam havası aşırı kuru ise havayı yüzde 50–55 oranında nemlendirmek kendimizi daha iyi hissetmemize neden olur.
 • Kış aylarında, gündüzleri güneş ışığını doğrudan alan camları daha iyi ışık alacak şekilde temizleyiniz. Güney, doğu, güneydoğu, güneybatıya bakan pencerelerin perdelerini açık tutun. Kuzeye bakan pencerelerin perdelerini ise (varsa panjurlar, kepenkler) kapalı tutun. Yaz aylarında ise doğrudan güneş alan pencereleri mümkünse dışarıdan gölgelendirin; bu mümkün değilse mutlaka perde, panjur ile kapatıp güneş ışınının iç ortamı ısıtmasını engelleyin.
 • Radyatör sıcaklığını oda sıcaklığına göre ayarlayan termostatik radyatör vanaları, ilk yatırım maliyetleri pahalı olmasına karşın, önemli oranda (yılda yüzde 15–20 civarında) enerji tasarrufu sağlamaktadır. Bu yüzden klasik radyatör vanaları yerine, termostatik özellikli vanaları tercih edin.
 • Radyatörlerin üstünü ve önünü (özellikle uzun perdelerle) kesinlikle örtmeyin. Dekoratif örtüler, radyatör üstünde çamaşır kurutmak, möbleli muhafazalar ortamın ısınmasına engel olurlar.
 • Radyatörlerin (veya genel olarak ısıtıcıların) arkasına yansıtıcı paneller koyun. Böylece radyatörün arkasındaki dış duvardan ısının kaçışını engelleyip odaya yansımasını sağlayın.

 

 

KOMBİLERDE VERİMLİLİK

Kombi alırken verimliliği, eşanjör yapısı (bitermik/monotermik), bacalı veya hermetik oluşu, satıcı firmanın güvenirliliği, yeterli ve yaygın servis teşkilatına sahip olup olmadığı, yedek parça bulunurluğu gibi hususlar dikkate alınarak satın alınmalı, alınan cihaz konutun ısı ihtiyacına ve baca yapısına uygun olarak seçilmelidir.

Kombilerin konvansiyonel ve yoğuşmalı tip olmak üzere 2 ana sınıfta gruplandırılır. Konvansiyonel tip kombilerin yaklaşık yüzde 90-93 aralığında ısıl verime sahip olup, yoğuşmalı tip premix yakıcılı kombilerde verim yüzde 107-109 aralığındadır.

Kombi cihazlarının yakıt tüketiminin cihazın verimliliğine, konutun ısı yalıtımına, komşu dairelerin ısıtılma durumuna ve işletme koşullarına göre değişkenlik göstermektedir.

Her ne tipte olursa olsun bir konutun kombi cihazlarıyla istenilen konfor şartlarında maksimum verimlilikte ve olabilecek en düşük yakıt tüketimiyle ısıtılabilmesi için dikkat edilmesi gereken hususlar;

 • Bir günlük zaman diliminde açma-kapama şeklinde değil, düşük sıcaklıkta sürekli çalışacak şekilde işletilmelidir.
 • Oda termostatı, program saati, termostatik radyatör vanası gibi otomatik ısı kontrol cihazlarından yararlanılmalıdır.
 • Kombinin monte edildiği ortam yeterince havalandırılan bir yer olmalıdır. Havalandırma menfezi hiç bir şekilde kapatılmamalıdır.
 • Bacalı bir kombi ise yıllık baca temizliği mutlaka yaptırılmalıdır.
 • Her yıl yetkili servisine gerekli yanma ayarlarının bakımı ve kontrolü yaptırılmalıdır.
 • Konutlarda gereken yer sıcaklığı 20 derecedir. Bu değerin üzerindeki her 1 derecelik kontrolsüz sıcaklık yükselmesinin, yakıt tüketiminde yüzde 6’lık bir artışa tekabül edeceği unutulmamalıdır.
 • Emniyetli olsun düşüncesiyle gereğinden büyük ısıtma kapasiteli kombi seçilmemelidir.
 • Kombi tesisatında uzun ve tek hatlı dağıtımlar yerine, tesisat ikiye bölünerek kısa pompa çevirimli hatlar uygulanmalıdır.
 • Kombi tesisatında boru çapları olması gerekenden daha küçük seçilmemelidir.
 • Radyatörlerin girişlerinde termostatik radyatör vanası, dönüşlerde ise reglaj vanası kullanılmalıdır.
 • Kullanılmayan odaların sıcaklık değeri minimum 15 derecenin altına düşmeyecek şekilde ayarlanmalıdır.

 

KOMBİ ‘DE TASARRUF

Kategori: Genel | Yazar: Bülent Gökhan |Aralık 15, 2017 Tarihinde Yayınlandı!

KOMBİ ‘DE TASARRUF

Kış geliyor ! Kombilerimiz kışa ne kadar hazır bilmiyoruz. Kış gelmeden mutlaka hangi marka ürüne sahip isek bakımını yaptırmalıyız. Kombilerimizin nasıl çalıştığı bizi doğrudan ilgilendirmektedir. Çünkü o kış ne kadar fatura ödeyeceğimizin habercisi olmaktadır.

Kombi Nasıl Tasarruflu Kullanılır ?

Öncelikle doğru kombi tercihi çok kritiktir. Değişen teknoloji ile çeşit çeşit ürünler çıkmaktadır. Hangi ürünü tercih edeceğimiz bu noktada çok önemlidir. Doğru kombiden sonra olay kombiyi doğru kullanmaktan geçer.

Kombinizi evden çıkarken kapamayın !

Hepimiz tasarruf etmek için kışın evde yokken kombiyi kapatırız akşam eve gelince tekrar çalıştırırız. Bu ilk yanlışımız çünkü kombi her kapatılıp açıldığında bütün kalorifer peteklerine ulaşmak için ekstra enerji harcar. Yapılan en büyük hata, sadece evde olunan vakitlerde kombiyi yakmak ya da sıcaklık ayarını yapmak için kombiyi açıp kapatmaktır.

Kış başladığında, kombinizi çalıştırma ihtiyacı hissettiğiniz tarihten itibaren mevsim sonuna kadar düşük sıcaklıkta sürekli açık kalması öneriyoruz. Böylece kombiniz daha fazla gaz harcayarak ateşleme yapmasını engellemiş ve daha az gaz ile daha uzun süre kullanım sağlamış olursunuz. Isıtmak istediğimiz oda içerisinde oda termostatı veya radyatörler üzerinde bulunan termostatik vanalar kullanmalıyız böylelikle istenilen sıcaklığa ulaşıldığında otomatik olarak ateşleme duracak ve yakıt tasarrufu sağlanacaktır.

Kombi bakımı önemlidir !

Her yıl kış aylarına girerken periyodik olarak radyatör temizliği ve kombi bakımını yaptırmak gereklidir.

Radyatörlerin önünü kapatmayın!

Radyatörlerin önü kapatılmamalı evinizi buna göre dekore etmelisiniz. Önünü kapattığınız radyatörden verim alamazsınız.

Yalıtım sizi kurtarır.

 

 

Isıtılacak alanın, doğru bir şekilde ısı yalıtımının olması çok önemlidir. Bu sayede içerideki sıcak havanın dışarıya kaçması engellenmiş olur. Kışın yakıt tasarrufu sağlayan yalıtım yazıda rahat olmanızı sağlayacaktır eğer yazları klima çalıştırıyorsanız. Mümkünse ısıcam kullanılmalı, çift cam gibi ısı yalıtımına katkı sağlayan pencere sistemleri ile bütünlük sağlanmalı.

Son olarak da Odalarınız arada havalandırmayı unutmayalım ki başımız ağrımasın.

PETEK TEMİZLİĞİ

Kategori: Genel | Yazar: Bülent Gökhan |Aralık 15, 2017 Tarihinde Yayınlandı!

PETEK TEMİZLİĞİ

Kimyasal ilaç kullanmadan petek temizliği ve tesisat temizliği yapıyoruz. Kalorifer tesisatlarında petek temizliği 2 yılda bir yapılması gereklidir. Her geçen yıl kendi geliştirdiği makinelerle petekleri temizlemeye çalışan ekiplerimiz kalorifer tesisatı için en uygun makinelerle çalışmaktadır. Son dönemde ilaçlı yada kimyasal petek temizliği  adı altında petek temizliği yapılmaktadır. Fakat bu tip temizleme kimyasalları kombi ve tesisata da bir süre sonra zarar vermektedir. Petek temizleme, kalorifer tesisat temizliği,  petek yıkama, radyatör temizliğini ilaçsız hava ve suyun karışımını yapan teknolojik cihazlar ile yerinden çıkarmadan yapmaktayız.

 

 

Sektördeki tecrübemiz en hızlı ve çabuk sonuç verecek şekilde kalorifer temizliğini petekleri sökmeden daire içerisini kirletmeden yapmaktayız. Kalorifer sisteminde kombi peteklerden daha yüksek bir yerde bulunduğu için sirkülasyon sırasında suyun içerisinde yoğun bir şekilde bulunan kireç tortu parçacıkları peteklerin alt taraflarında birikmeye başlar. Belirli bir süre sonunda peteklerin alt taraflarında üst tarafa kıyasla ısı kaybı hissetmeye başlarsınız.

Petek temizliği dikkat edilmesi gereken bir konudur. Eğer petekler dengeli ısı vermiyorsa bir uzmana başvurmak gerekir. Gereken işlemler yapıldıktan sonra hem ısınma problemi ortadan kalkar hem de yakıt tasarrufu sağlanır.

 

 

 

Halk arasında yapılan işlem peteklerin havasının alınmasıdır. Bu yöntem çok küçük sorunlarda işe yarayabilir. Zaman içerisinde peteklerin içinde kalın kir tabakaları oluşur. Bu kirler peteklerin düzenli alışmasını engeller. Bunun yanı sıra borularda ve kombi içinde paslanma ve kireçlenme oluşur. Bu da peteklerin içerisinde bulunan suyun rahatça hareket edememesine yol açar ve ısınmama sorunu oluşur. Peteklerde dibe çöken tortunun neden olduğu soğuma sık karşılaşılan bir durumdur. Yukarıda resimde gördüğünüz gibi siyah olarak gösterilen pislik peteğin alt kısmına su girişini engeller ve bu nedenle o kısım ısınmaz. Petek bağlantılarının ikisi de alttan olursa bu sorunu daha az yaşarız. Tesisatın temizliğini yaptırırsak bu sorun çözülür.

Kaloriferin altının soğuk olması kadar olması üst kısmın soğuk olduğundan şikayet edenlerde çıkar. Peteklerde üstün soğuması bu kısımda hava kalması ile olur. Resimde mavi renkte görülen bölgelerde hava kaldığından ısınma olmaz. Hava alma tapasın dan boşaltıldığında üst kısım yanmaya başlayacaktır. Kalorifer peteklerinin içinde zamanla oluşan kirlenme ısıtma kalitesini ve kombinin doğru çalışmasını etkiler. Genellikle kombi arızaları sistemde oluşan kireç ve tortunun pompaya gitmesiyle olur. Bu pislikler kombinin içinden gelen bazı seslerinde nedenidir aslında.

 

 

Kalorifer petekleri temizlenmesi size her yönden faydalı olacaktır. Isınma maliyetleri düşer ve kombi arızası olmayacağı için herhangi bir sorun yaşamadan uzun yıllar boyunca rahatlıkla sisteminizi kullanabilirsiniz. Bakımı ve temizliği yapılmayan petekler bir süre sonra ısıyı çok az iletmeye başlar. Bunun nedeni peteklerin ve petek borularının içinde biriken çamurlaşmış pislikler ve toz yumakları ısı iletimini yavaşlatır ve evin ısısını ayarlayamazsınız.

Petek tesisat sistemi temizliğini havalar çok soğumadan yaptırmanızı öneriyoruz. Ustalarımız petek borularını, peteklerinizi tesisatınıza zarar vermeyecek şekilde ve petek temizleme makinesi yardımıyla evinize hiçbir zarar vermeden temizlemektedir. Böylece temizliği ve bakımı yapılan radyatörler ilk günkü ısıtma gücüne kavuşmuş olur.

Sizin de ısınma probleminiz varsa hemen Isı Doktorunuzu arayın.

SEMA BAYSAL İLE İŞKOLİK BÜLENT GÖKHAN

Kategori: Genel | Yazar: Bülent Gökhan |Mart 08, 2017 Tarihinde Yayınlandı!

SEMA BAYSAL İLE İŞKOLİK BÜLENT GÖKHAN

 

 

Business Channel Tv ‘de yayınlanan Sema Baysal ile İşkolik programına BÜLENT GÖKHAN konuk oldu.

 

ÖZGE VARDARLI İLE İŞİ BİLEN BÜLENT GÖKHAN

Kategori: Genel | Yazar: Bülent Gökhan |Şubat 18, 2017 Tarihinde Yayınlandı!

ÖZGE VARDARLI İLE İŞİ BİLEN BÜLENT GÖKHAN

 

 

Business Channel Tv’de yayınlanan Özge Vardarlı ile İşi Bilen programına Isı Doktoru Bülent Gökhan konuk oldu.