KOMBİ ‘DE TASARRUF

Kategori: Genel | Yazar Bülent Gökhan |Aralık 15, 2017 Tarihinde Yayınlandı

KOMBİ ‘DE TASARRUF

Kış geliyor ! Kombilerimiz kışa ne kadar hazır bilmiyoruz. Kış gelmeden mutlaka hangi marka ürüne sahip isek bakımını yaptırmalıyız. Kombilerimizin nasıl çalıştığı bizi doğrudan ilgilendirmektedir. Çünkü o kış ne kadar fatura ödeyeceğimizin habercisi olmaktadır.

Kombi Nasıl Tasarruflu Kullanılır ?

Öncelikle doğru kombi tercihi çok kritiktir. Değişen teknoloji ile çeşit çeşit ürünler çıkmaktadır. Hangi ürünü tercih edeceğimiz bu noktada çok önemlidir. Doğru kombiden sonra olay kombiyi doğru kullanmaktan geçer.

Kombinizi evden çıkarken kapamayın !

Hepimiz tasarruf etmek için kışın evde yokken kombiyi kapatırız akşam eve gelince tekrar çalıştırırız. Bu ilk yanlışımız çünkü kombi her kapatılıp açıldığında bütün kalorifer peteklerine ulaşmak için ekstra enerji harcar. Yapılan en büyük hata, sadece evde olunan vakitlerde kombiyi yakmak ya da sıcaklık ayarını yapmak için kombiyi açıp kapatmaktır.

Kış başladığında, kombinizi çalıştırma ihtiyacı hissettiğiniz tarihten itibaren mevsim sonuna kadar düşük sıcaklıkta sürekli açık kalması öneriyoruz. Böylece kombiniz daha fazla gaz harcayarak ateşleme yapmasını engellemiş ve daha az gaz ile daha uzun süre kullanım sağlamış olursunuz. Isıtmak istediğimiz oda içerisinde oda termostatı veya radyatörler üzerinde bulunan termostatik vanalar kullanmalıyız böylelikle istenilen sıcaklığa ulaşıldığında otomatik olarak ateşleme duracak ve yakıt tasarrufu sağlanacaktır.

Kombi bakımı önemlidir !

Her yıl kış aylarına girerken periyodik olarak radyatör temizliği ve kombi bakımını yaptırmak gereklidir.

Radyatörlerin önünü kapatmayın!

Radyatörlerin önü kapatılmamalı evinizi buna göre dekore etmelisiniz. Önünü kapattığınız radyatörden verim alamazsınız.

Yalıtım sizi kurtarır.

 

 

Isıtılacak alanın, doğru bir şekilde ısı yalıtımının olması çok önemlidir. Bu sayede içerideki sıcak havanın dışarıya kaçması engellenmiş olur. Kışın yakıt tasarrufu sağlayan yalıtım yazıda rahat olmanızı sağlayacaktır eğer yazları klima çalıştırıyorsanız. Mümkünse ısıcam kullanılmalı, çift cam gibi ısı yalıtımına katkı sağlayan pencere sistemleri ile bütünlük sağlanmalı.

Son olarak da Odalarınız arada havalandırmayı unutmayalım ki başımız ağrımasın.