PETEK TEMİZLİĞİ

Kategori: Genel | Yazar Bülent Gökhan |Aralık 15, 2017 Tarihinde Yayınlandı

PETEK TEMİZLİĞİ

Kimyasal ilaç kullanmadan petek temizliği ve tesisat temizliği yapıyoruz. Kalorifer tesisatlarında petek temizliği 2 yılda bir yapılması gereklidir. Her geçen yıl kendi geliştirdiği makinelerle petekleri temizlemeye çalışan ekiplerimiz kalorifer tesisatı için en uygun makinelerle çalışmaktadır. Son dönemde ilaçlı yada kimyasal petek temizliği  adı altında petek temizliği yapılmaktadır. Fakat bu tip temizleme kimyasalları kombi ve tesisata da bir süre sonra zarar vermektedir. Petek temizleme, kalorifer tesisat temizliği,  petek yıkama, radyatör temizliğini ilaçsız hava ve suyun karışımını yapan teknolojik cihazlar ile yerinden çıkarmadan yapmaktayız.

 

 

Sektördeki tecrübemiz en hızlı ve çabuk sonuç verecek şekilde kalorifer temizliğini petekleri sökmeden daire içerisini kirletmeden yapmaktayız. Kalorifer sisteminde kombi peteklerden daha yüksek bir yerde bulunduğu için sirkülasyon sırasında suyun içerisinde yoğun bir şekilde bulunan kireç tortu parçacıkları peteklerin alt taraflarında birikmeye başlar. Belirli bir süre sonunda peteklerin alt taraflarında üst tarafa kıyasla ısı kaybı hissetmeye başlarsınız.

Petek temizliği dikkat edilmesi gereken bir konudur. Eğer petekler dengeli ısı vermiyorsa bir uzmana başvurmak gerekir. Gereken işlemler yapıldıktan sonra hem ısınma problemi ortadan kalkar hem de yakıt tasarrufu sağlanır.

 

 

 

Halk arasında yapılan işlem peteklerin havasının alınmasıdır. Bu yöntem çok küçük sorunlarda işe yarayabilir. Zaman içerisinde peteklerin içinde kalın kir tabakaları oluşur. Bu kirler peteklerin düzenli alışmasını engeller. Bunun yanı sıra borularda ve kombi içinde paslanma ve kireçlenme oluşur. Bu da peteklerin içerisinde bulunan suyun rahatça hareket edememesine yol açar ve ısınmama sorunu oluşur. Peteklerde dibe çöken tortunun neden olduğu soğuma sık karşılaşılan bir durumdur. Yukarıda resimde gördüğünüz gibi siyah olarak gösterilen pislik peteğin alt kısmına su girişini engeller ve bu nedenle o kısım ısınmaz. Petek bağlantılarının ikisi de alttan olursa bu sorunu daha az yaşarız. Tesisatın temizliğini yaptırırsak bu sorun çözülür.

Kaloriferin altının soğuk olması kadar olması üst kısmın soğuk olduğundan şikayet edenlerde çıkar. Peteklerde üstün soğuması bu kısımda hava kalması ile olur. Resimde mavi renkte görülen bölgelerde hava kaldığından ısınma olmaz. Hava alma tapasın dan boşaltıldığında üst kısım yanmaya başlayacaktır. Kalorifer peteklerinin içinde zamanla oluşan kirlenme ısıtma kalitesini ve kombinin doğru çalışmasını etkiler. Genellikle kombi arızaları sistemde oluşan kireç ve tortunun pompaya gitmesiyle olur. Bu pislikler kombinin içinden gelen bazı seslerinde nedenidir aslında.

 

 

Kalorifer petekleri temizlenmesi size her yönden faydalı olacaktır. Isınma maliyetleri düşer ve kombi arızası olmayacağı için herhangi bir sorun yaşamadan uzun yıllar boyunca rahatlıkla sisteminizi kullanabilirsiniz. Bakımı ve temizliği yapılmayan petekler bir süre sonra ısıyı çok az iletmeye başlar. Bunun nedeni peteklerin ve petek borularının içinde biriken çamurlaşmış pislikler ve toz yumakları ısı iletimini yavaşlatır ve evin ısısını ayarlayamazsınız.

Petek tesisat sistemi temizliğini havalar çok soğumadan yaptırmanızı öneriyoruz. Ustalarımız petek borularını, peteklerinizi tesisatınıza zarar vermeyecek şekilde ve petek temizleme makinesi yardımıyla evinize hiçbir zarar vermeden temizlemektedir. Böylece temizliği ve bakımı yapılan radyatörler ilk günkü ısıtma gücüne kavuşmuş olur.

Sizin de ısınma probleminiz varsa hemen Isı Doktorunuzu arayın.